Nu är vi på Martinique. Det är en del som måste åtgärdas innan vi flyger hem till Sverige igen . Riggkontrollen gick bra med beröm godkänd ! Toga håller måttet än ! Bra kvalitet på Elan tydligen ! Proffsiga killar som kunde sin sak !

Ankarwinschen har gjort sitt ! Både växellådan och elmotorn var så dåliga att det bara var att plocka fram plånboken !






Våra nya goa seglarvänner Anette och Christer. Förutom att hon är supergo så har hon en man som fixar det mesta inom elektronik och el !
Tack Christer !

Vi blev inbjudna på en drink hos trevliga Bram och Anja från Holland som tittade till ” skeppet ” när ägaren inte hade tid att flyga till Martinique. Det var en hissnande upplevelse ! Allt var så extremt stort ! Allt från tampar till fendrar för att inte tala om maskinrummet ! Det var lika stort som hela Toga ! Ägaren och hans hustru seglar själva detta fartyg !




Kul höra att allt är ok Hur funkar det med ”Elrulle” till genuan ? HA de Gott nu på Martinique
GillaGilla
Ni verkar haft det toppen trots corona och trasiga delar på Toga då ni träffat många mysiga människor. Sånt bär man alltid med sig dessa härliga möten. Välkomna hem 🥰
GillaGilla